6 טעויות נפוצות בקומפוזיציה .

בוק בת מצווה למעיין בים 1

עכשיו שכבר למדת את רזי המצלמה ומצב ידני במצלמה הוא ממש הבית השני, כדאי להשקיע קצת בעבודה על הקומפוזיציה. הנה כמה טעויות קומפוזיצה נפוצות שבהחלט כדאי להמנע מהן-

1. מרכז של המרכז:

טעות נפוצה של מתחילים היא כמובן למקם את נושא הצילום בדיוק במרכז. אומנם זה מסתדר מבחינת ההגיון -שוואלה הנושא הוא החשוב ביותר ומקומו במרכז, אבל מתקבלת תוצאה מאכזבת ומשעממת במיוחד. יש כל כך הרבה דרכים ליצור תמונה מעניינת הרבה יותר כמו למשל שימוש בקווים מנחים או חוק השלישים. אל תיפלו בזה.

טעויות בקומפוזיציה בוק בת מצווה

2. חיתוך גפיים :

טעות נפוצה נוספת היא חיתוף הגפיים , זה יקרה בעיקר כאשר נמצאים קרוב מידי ולא ממש מתכננים את הקומפוזיציה כמו שצריך. קחו בדיוק את המרחק שאתם צריכים , לא פחות ולא יותר ,תדמיינו לעצמכם את התמונה בראש, תראו את הסיפור שאתם רוצים לספר בתמונה ותוודאו שכולו נכנס לתמונה. לפעמים אין ברירה וחלק מהגפיים יהיו בחוץ, במקרה כזה תשתדלו שהחיתוך לא יהיה במפרקים אלא קצת מעל או מתחת זה יעשה לתמונה שלכם פלאים.

צילומי אופנה ביער

3. אופק לא אופקי:

אם יש משהו שיכול להוציא אותי מדעתי זה כשהתמונה שלי מספרת סיפור עקום. אני תמיד מקפידה על אופק ישר ואמיתי בצילום שלי. אומנם התיקון של האופק הוא קלי קלות בעריכה. אבל אליה וקוץ בה. עצם התיקון (שחותך חלק מהתמונה) עלול להשאיר פרטים מהותיים מחוץ לסיפור.וזה כבר חבל.
אל תשכחו שאם אתם לא בטוחים לגבי האופק, תמיד אפשר להפעיל את ה"פלס" בתוך המצלמה שיעזור לכם להתיישר עם האופק

קומפוזיציה בוק בת מצווה

4. התשמע קולי? רחוקי שלי…

כשרק התחלתי לצלם , לקח לי זמן למצוא את המרחק הנכון , ולא מעט פעמים התמקמתי פשוט רחוק מידי. אל תפחדו להתקרב. אני אישית מצלמת בעיקר עם עדשות פריים, ולכן חייבת לכתת רגליים לא מעט עד לקבלת הפריים המושלם. כשמצלמים תמונה ממרחק רב מידי יוצרים בלבול במה בעצם החלק הכי חשוב בתמונה.
נסו לצלם מספר פריימים ממספר מרחקים שונים. ואז תוכלו לראות במו עינכם מה הקומפוזיציה שעובדת לכם הכי טוב. עם הזמן זה כבר יבוא לכם לבד, אל דאגה.

קומפוזיציה צילומי ילדים קרוב

5. קרוב מידי:

"רגע, אבל הרגע אמרת לנו להתקרב" אני יודעת שהרגע אמרתי לכם להתקרב , אבל אל תתקרבו יותר מידי. אל תחנקו את הפריים . תנו לו את ספייס שלו.

6. הסחות דעת:

באופן מפתיע כל מה שיהיה בפריים , יכנס לתוכו. תשתדלו שלא להעמיס את התמונה שלכם באובייקטים רנדומליים רבים שבהם נושא הצילום ילך לאיבוד. אם אתם רוצים לצלם בחדר מסוים אז אולי כדאי לסדר קצת. ואם בצילומי חוץ עסקינן, אז מומלץ לוודא שאין בפריים כל מיני הפתעות, כגון- עמודי חשמל, ברזי כיבוי או סתם זבל שאנשים רעים השאירו מאחור.

קומפוזיציה צילומי ילדים

לסיכום – אל תתקעו , ותחשבו יותר מידי מה לעשות ומה לא לעשות כדי לקבל את הקומפוזיציה המושלמת. תהנו ממה שאתם עושים , אבל תזכרו את הקווים המנחים לקומפוזיציה המוצלחת אי שם בחלק האחורי של הראש. עד שהם יהפכו להיות חלק מכם

-רוצה ללמוד עוד? הקורס צילום למתקדמים ששלי ממש כאן

-הצטרפו לקבוצה "צלמים ללא גבולות" בפייסבוק – שם אתן טיפים ממוקדים אחת לכמה ימים – איך לקחת את העסק לצילום שלכם להצלחה.

הרשמו לניוזלטר שלי
ולא תפספסו אף מאמר יותר

קרן דניאלי -סטודיול'ה צילום

קרן דניאלי -סטודיול'ה צילום

שיתוף ב facebook
שתף

פוטושופ זו לא מילה גסה

לא פעם צלמים מפרסמים תמונה קצת דרמטית בעריכה וסופגים מטח של אש צולבת: "זה נראה ערוך" "עשית פוטושופ לתמונה?" "טבעי זה הכי יפה"   תוכנת

קרא עוד »

כשהאכזבה דופקת לי בדלת

"אני מאוכזבת.  ציפיתי לאלבום גדול יותר". "אני מאוכזבת מהסדנה.  ציפיתי להרבה יותר". "אנחנו מאוכזבים מהתמונות, זה לא 'אנחנו' ". את האמת? תמיד קשה לשמוע מלקוח

קרא עוד »
Close Panel