פוטושופ זו לא מילה גסה

לא פעם צלמים מפרסמים תמונה קצת דרמטית בעריכה וסופגים מטח של אש צולבת:

"זה נראה ערוך"

"עשית פוטושופ לתמונה?"

"טבעי זה הכי יפה"

 

תוכנת הפוטושופ שהפכה כבר מזמן לשם שני לעריכת תמונה, סופגת גם בעצמה לא מעט אש מלא מעט כיוונים.

אבל אני חייבת להגיד שרק בגלל שצלם ערך את התמונות שלו ,כי ככה הוא חשב שיצליח להעביר את המסר והרגשות שלו בצורה טובה יותר, לא מבטל את האותנטיות של רגשות ומסרים אלו מהיצירה השלמה.

רגשות לא נמדדים בכמות הלחיצות על הכפתור המשחרר , בכמות החשיפות או בכמות נגיעות המברשת בפוטושופ. מה שמשנה הוא אם המסר והרגש עובר או לא.

 

לפעמים זה פשוט לא עובד, בין אם היצירה עברה עריכה או בין אם היא לא.

אני אגלה לכם סוד- צילום טוב, מתחיל בצילום טוב:

אני מאמינה בכל ליבי שבית טוב צריך יסודות חזקים ויציבים. אם אין את היסודות האלה אז לכל היצירה אין אחיזה והיא בטח לא יכולה להעביר את המסר שלה, בין אם בכלל לבין אם טוב כמו שהיא הייתה יכולה.

משפטים כמו "לא נורא, יש פוטושופ נתקן את זה אחר כך" יכולים להוציא אותי מדעתי. נכון לפעמים יש יצירות שבלי עריכה הן פשוט לא טובות. אבל אני אף פעם לא מסתמכת על עריכה כדי שתציל אותי איפה שפתיחת צמצם או שינוי זוית יכלו לפתור לי את הבעיה באלגנטיות, מבלי להכניס אותי לסחרור של עריכה מיותרת, שפשוט לא תצא ואוו כמו שהיא הייתה יכולה להיות.

עם זאת כמעט כל תמונה יכולה לקבל עוד טיפונת עומק בעזרת העריכה הכי בסיסית שיש.

מדגימה איך עריכת פוטושופ פשוטה משדרגת את התמונה
עריכה קטנה והתמונה מקבלת עומק חדש. אם לא הייתי משתמשת בקוים מוליכים ויורדת לגובה הנכון, שום עריכה לא הייתה עוזרת פה

חייבים לערוך את התמונות?

היופי באומנות הוא שלא חייבים לעשות כלום, אבל (וזה אבל גדול) כמעט כל תמונה נוסקת לגבהים חדשים בעזרת עריכה והופכת למוצלחת יותר ובולטת יותר. היום כשיש עומס אינפורמציה כל כך גדול, האפשרות למשוך את העין של הלקוח הפוטנציאלי היא חיונית.

כל אחד בסופו של דבר יעשה את הבחירה שלו לפי השקפתו. כדאי רק לדעת שאם אתם מצלמים ב jpg ולא עורכים את התמונות בכלל , מה שנקרא "חם חם ישר מהמצלמה בלי עריכה" העריכה כבר נמצאת בפנים, פשוט לא אתם ערכתם אותה.

המצלמה עשתה זאת בשבילכם. כן כן, המעבד של המצלמה הסיר רעשים, הוסיף צבעוניות, ניגודיות ועוד ועוד מבלי שבכלל ידעתם וללא שליטה שלכם.

 

מה עם צילום ב raw? מעולם לא פגשתי מישהו שמצלם raw שלא עורך את התמונות שלו לפחות בצורה בסיסית, כי הן פשוט לא נראות טוב – ככה ישר  מהמקפיא לתנור, בלי תבלינים. אף אחד לא באמת נהנה ממראה של עוף מכובס.

אחרי עריכה רצינית המשרה אוירה חלומית - שמתחברת נפלא עם הנפש החופשיה של הילדה

זה לא מציאותי - זאת רמאות.

יש שיקראו לעריכה רמאות, ויש שיגידו שזה לא אמיתי.

 אני מעדיפה להתייחס לזה כ"גימור" , אז נכון עריכה בפוטושופ יכולה לשמש ליצירת דימוי גוף שלילי בגלל עריכה מוגזמת של פרופרציות גוף והפיכת נשים לברביות בלתי אפשריות. אבל זאת לא אשמת " הגימור"  ואני מאוד סולדת מזה.

אבל אני לא סולדת מהעריכה עצמה, אני פשוט סולדת מהאנשים שעושים את זה. כי בטח כבר שמעתם שרובים לא הורגים אנשים, אנשים עם פוטושופ ואידיאל יופי הזוי הורגים אנשים והופכים אותם לבובות חרסינה.

בידיים הנכונות ועם הטכניקה הנכונה, אפשר בהחלט להפוך כל תמונה טובה,ליצירת אומנות של ממש, אבל זה לא קורה בקסם, זה דורש המון לימוד ואימון.

 בדיוק כמו ציור ,רישום או כתיבה.

יש שיקחו את העריכה לכיוונים פשוטים יותר, של תיקוני צבע קלים ואולי איזה חיתוך קטן. 

יש שיבנו עולמות שלמים של פנטזיה חלומית. לכל אחד יש את ההשקפה שלו על איך להעביר את המסר ואת הרגש.

 

יש דרך די פשוטה לדעת אם זה עובד או לא, אל תתביישו פשוט תשאלו.

פעם כשצילמו בפילם לא עשו עריכות והתמונות היו נפלאות

אין שקר גדול מזה!

 הרבה לא יודעים, אבל התמונות עברו גם עברו עריכה, היא פשוט לא הייתה קלה ונגישה כמו היום. היו מעורבים בה לא מעט כימיקלים שונים ומשונים והמון עבודת נמלים כדי להגיע לגימור הסופי.

גדולי הצלמים היו מעבירים שעות בחדר החושך והשתמשו בטכניקות מסובכות כדי להוציא לפועל לעולם, את מה שהם ראו עמוק בפנים ולא את מה שפגשה הזגוגית על העדשה. 

הרבה מהטכניקות והכלים  (אפילו השמות שלהם)  שתפגשו בפוטושופ,  מקורם בכלל מהחדר חושך הישן והטוב  (והמסריח מכימקלים רעילים) . כמו למשל dodge and burn  (הכהייה והבהרה של אזורים נבחרים).

ערכו גם ערכו

לסיכום:

ערוך או לא ערוך , כל צילום טוב מתחיל פשוט בצילום טוב, מי שלא שולט במשולש החשיפה, לא בונה את הפריים נכון, לא תופס את הרגע ופשוט בונה על פוטושופ כחבל הצלה, הולך להתאכזב מאוד. אבל מי שלבית שלו יש יסודות חזקים, בהחלט יכול לנסוק לגבהים חדשים ולהפוך כל תמונה שלו ליצירה בלתי נשכחת.

היופי שלא צריך להיות כימאי כדי לעשות את זה, היום תוכנת הפוטושופ עולה רק 35 שקלים לחודש ואפשר ללמוד לעבוד איתה, אפילו בלי לצאת מהבית.

הרשמו לניוזלטר שלי
ולא תפספסו אף מאמר יותר

-הצטרפו לקבוצה "צלמים ללא גבולות" בפייסבוק – שם אתן טיפים ממוקדים אחת לכמה ימים – איך לקחת את העסק לצילום שלכם להצלחה. 

שתף
טיפים לצילום משפחה בבית

טיפים לצילום משפחה

לאחרונה אני נתקלת הרבה בתגובות "אבל אנחנו 20 אנשים, איך תצליחי לתפוס את כולנו…" ועוד כאלה מעניינים. הנה התשובה – עם קצת סבלנות והרבה ראיה

קרא עוד »
צילומי הריון עם הבנות של מורן

מתי עושים צילומי הריון

נשים רבות שיוצרות קשר עם סטודיול'ה צילום מעלות רשימת שאלות, והראשונה שבהן היא מתי עושים צילומי היריון. לאחר מכן צפות שאלות נוספות כמו איפה ואיך

קרא עוד »