איך לסיים את החודש עם פלוס בבנק?

קרן מצלמת

יום אחד עצרתי הכל והחלטתי לעשות קצת סדר במספרים-

זאת הייתה סיומה של תקופה ארוכה שבה הרגשתי בסחרור אינסופי של שעות עבודה על גבי הרים של עבודה אבל בעובר ושב הופיע סימן מינוס קטן בתחילת הסכום. משהו היה צריך להעשות ועכשיו.

המסקנה הייתה פשוטה – התמחור שלי היה פשוט שגוי ולא רווחי.

תמחור הוא תורה שלמה, ונוספת לו גם המחרה (מכירת מוצרים שקנינו ואנחנו מוכרים – מעבר למוצר / שירות שלנו), אבל אנסה לגעת בכל הדברים הנוגעים בתמחור נכון:

1. הכל מתחיל מהבסיס:

נתחיל בהבנה הבסיסית, ששעת עבודה של עצמאי לא דומה לשעת עבודה של שכיר בשום רובד, ולכן אי אפשר לחשוב על שעת עבודה עצמאי כ "אבל זה פי 8 מהמינימום" – ואני אסביר.
נתחיל בהנחה ששכיר עובד כאחד מתוך מערכת שלמה, ועצמאי – הוא כל השכירים שנמצאים במערכת. כלומר. אם ניקח לדוגמה סופר: בסופר עובדים: קופאי, קניין רכש, מנקה, סדרן, מנהל קו קופות, אחראי משמרת, איש שיווק, מנהל סניף (יכול להיות ששכחתי מישהו… כבר מזמן אני לא עושה את הקניות בסופר בשל חוסר זמן – ובהתייעלות של ניהול זמן נכון, זה אחד הדברים הראשונים שהורדתי מעליי. וכביסה  )


כשאתה עובד לבד – אתה צריך להיות כולם. גם הרכש, גם המכירות, גם השיווק, גם הניקיון, הקופאי, ו… בקיצור כולם. בחישוב מהיר – זה משאיר משאיר לנו 80 שעות עבודה (ייצור = צילום + עריכה) נטו בחודש. כל שאר ה 106 שעות (כן, משרה מלאה היא 186 שעות) הולכים לשיווק, מכירות, רכש, פגישות, אדמיניסטרציה וכיוב'. ותאמינו לי – זה מוכח. אז בעצם – כדי ליצור משכורת נטו של (כמעט) 9,300 שקלים בחודש (סביר לגמרי למשרה מלאה נכון..??) – עלינו לגבות 200 שקלים *לפחות*) לכל שעה.
מדוע דווקא 200? 80*200=16000. המחזור – 16,000 שקלים. תשלום מע"מ – 17%. נשאר – 13,280. מזה תורידו **לפחות** 30% הוצאות נוספות (ציוד, פרסום, ביטוח לאומי, פנסיה, ועוד – כמובן שאני עדינה מאוד עם ה 30%) – ונשאר לכם 9,296 שקלים. ושוב – הייתי מאוד עדינה בחישוב – לרוב ההוצאות הן 40-50%. מאוד תלוי בכל עסק ועסק.


אז נקודת ההנחה שאנחנו מבינים – חייבים לתמחר לפחות 200 שקלים לשעה. הייתי רוצה שמלכתחילה תתמחרו ב 250 שקלים לשעה, כי לוקח קצת זמן עד שמצליחים למלא את כל ה 80 שעות בלקוחות משלמים, במיוחד כשמתמחרים נכון. אז – שיהיה לכם אוויר לנשימה – תתמחרו נכון מההתחלה.

2. זמן הוא כסף:

תתזמנו את זמן העבודה שלכם כדי לתמחר. איך? ככה:
צילומי הריון/משפחה לוקחים כשעה וחצי. (תגבילו את עצמכם! אל "תזרמו כי היה כיף. תלמדו להיות יעלים ולהוציא את המיטב מכל סשן במינימום זמן!! כך גם הלקוח ירגיש שאתם מקצועיים יותר, וגם תוכלו להכניס יותר כסף בפחות זמן). 

נסיעות הלוך + חזור – כחצי שעה (תצלמו קרוב למקום מגוריכם!) – סה"כ – שעתיים צילומים.
עריכת + העלאת + שליחת גלריה ומייל ללקוח – כחצי שעה / ארבעים דקות.
10 תמונות בעריכה אמנותית – כל תמונה 7 דקות (תתזמנו. יש מלא אפליקציות לזה. לי לוקח 7 דקות. שמעתי על כאלו שלוקח להם 25 דקות לכל תמונה ואפילו שעה – ושוב – זה הזמן להתייעל!!) = 70 דקות לעריכה אמנותית.
אז צילום + גלריה + עריכה מלאה = 4 שעות עבודה.
4 שעות כפול 200 שקלים = 800 שקלים. 800 שקלים לחבילת בסיס בתמחור הכי נמוך של 200 שקלים לשעה. פחות מזה – זה לא הוגן כלפיכם… כי בסוף תרוויחו פחות משכר מינימום.

3. אל תשכחו את השדרוגים:

במידה והכנסתם גם אלבום לחבילה…. הרבה שוכחים, אבל בעת עבודה על אלבום נכנס מימד נוסף של זמן – הרי 10 תמונות בעריכה אמנותית לא מחזיקות אלבום, אז כבר צריך 20 לפחות. וזה כבר עוד 70 שעות עבודה. ומה עם העיצוב של האלבום? במידה ועיצבתם לבד – זה עוד כחצי שעה עבודה. במידה והוצאת למעצבת – שילמתם עוד כ 10 שקלים לדף, שזה כ 120 שקלים לאלבום.
אז שילמתם על האלבום (נגיד, דוגמה) 140 שקלים + מע"מ שהם 164 שקלים. והוספתם עוד שעתיים עבודה שהן – 400 שקלים (לפחות). אז אם תמחרתם בטעות בלי להוסיף רווח – מינימום תמחור כדי שלא תפסידו יהיה 564 שקלים.
אבל – במוצרים נוספים, כדי שנצליח להרוויח – אלו המוצרים שאותם אנחנו מתמחרים גבוה יותר – כדי להעלות אפשרות לרווח. אז אנחנו מתמחרים מוצרים כאלו כפול 2-4 מערכם כדי להרוויח. כלומר – 164*2.5= 410 ועוד 400 שקלים זמן עבודה = 810 שקלים. לצערי הרוב הגדול חושבים שאם הם רכשו אלבום ב 164 שקלים – אז לתמחר אותו ב 250 שקלים זה רווחי. אבל הנה – ראינו איך זה מביא להפסד.

אם אתם רוצים להרוויח (וחבר'ה, להרוויח זו לא מילה גסה!! מגיע לנו! בשביל זה אנחנו עובדים. כמו שלשכיר מגיעים הדיווידנדים, מגיעים ימי החופשה, מגיעה החופשה בחו"ל / הבית מלון או כל נופש אחר שבד"כ מקבלים מהעבודה – גם לנו כעצמאים מגיע להרוויח.) – אז תתמחרו עם רווח.

זה הבסיס. על זה – בהמשך – נבין איך ליצור תשתית חודשית ושנתית – שתעזור לנו באמת להגיע למשכורות האלה.

  

-הצבתם כבר מטרות לשנה הבאה? 5 טיפים קטנים להצבת מטרות.

 

-רוצים ללמוד עוד? הקורסים והסדנאות שלי ממש כאן!

 

-הצטרפו לקבוצה "צלמים ללא גבולות" בפייסבוק – שם אתן טיפים ממוקדים אחת לכמה ימים – איך לקחת את העסק לצילום שלכם להצלחה.

שיתוף ב facebook
שתף

כשהאכזבה דופקת לי בדלת

"אני מאוכזבת.  ציפיתי לאלבום גדול יותר". "אני מאוכזבת מהסדנה.  ציפיתי להרבה יותר". "אנחנו מאוכזבים מהתמונות, זה לא 'אנחנו' ". את האמת? תמיד קשה לשמוע מלקוח

קרא עוד »
Close Panel